Planinarenje je posebna ljubav.
Rano buđenje, hiking do vrha planine, društvo, zezanje, najjače fotke, uživanje na vrhu, smejanje, solidarnost, pružanje ruke pri preskaknju rečice, misao ‘šta mi je ovo trebalo u životu’, pasulj u planinarskom domu i ostale čari planinarenja.
Nedavno smo i vas na Instagramu pitali zbog čega vi odlazite na planinu, i u velikoj meri se slažemo. Samo neki od vaših odgovora bili su: zbog pogleda, pririrode, uzemljenja, osećaj slobode, suočavanje sa sobom, fizička aktivnost, mir, fotke, konekcija sa prirodom..
Mi, inače, toliko često idemo na planinu, da smo odlučili da saberemo 7 razloga zbog kojih i ti treba da kreneš na planinarenje, što pre.
Evo veličanstvenih 7:
1. Zato što je to IN!
Realno jeste! Probudiš se (ponekad) pre prvih petlova, zvekneš kaficu, spakuješ u ranac svu potrebnu opremu i nabaciš kez, jer provešćeš dan sa ekipom, pomeraćeš granice svojih mogućnosti i biće ti baš lepo. Stvarno, planina ima neku čudnu moć, i instant nas regeneriše, učini da se osećamo življe, lepše. Ne znamo kako bismo objasnili taj osećaj, ali stvarno je kul.
Saveti za planinarenje za početnike: Kako postati planinar? Pisali smo već o tome, tako da pročitaj obavezno. Ako si početnik, biće ti korisno.
2. Planinarenje doprinosi zdravlju
O, da! Koliko samo čist vazduh, i šetnja mogu doprineti zdravlju, kako fizičkom, tako i mentalnom. Priroda nas smiruje, nadahnjuje, čini da se osećamo lepše, prisutnije. U prirodi shvatamo koliko smo zapravo mali, i mi, a ponekad i naši problemi, naspram svega drugog.
Što se fizičkog aspekta tiče, dan u prirodi, na čistom vazduhu doprinosi bržem sagorevanju kalorija, što nam može pomoći i u skidanju viška kilograma.
Mali savet: Uvek se dobro informišite o stazi koju planirate da penjete i pametno procenite da li ste u dobroj fizičkoj kondiciji, ili niste.
3. Upoznavanje novih ljudi
Možda i najjača stvar kod planinarenja. Upoznavanje novih ljudi, solidarnost, otvorenost, ljubav. Stvarno bude tako.
Kreneš solo, ili sa drugaricom, a vratiš se sa minimum još tri osobe sa kojima bi planirao sledeće avanture. Ili zafali ti vode (nemoj to da ti se desi) i pojavi se neki heroj u grupi, koji je poneo i više vode (što je pametno) i prespe u tvoju flašicu. Stvarno je to legendarno i zaista se dešava. Neverovatno je koliko su ljudi na planini solidarni, otvoreni i spremni u svakom trenutku da pomognu.
4. Pomeranje granica svojih mogućnosti
Često kad krenemo da penjemo neki vrh čujemo npr ‘Ja ovo neću moći’, a na kraju svako može. I svako uspe! I svi pomerimo granice svojih mogućnosti. Iznenadimo sebe, i siđemo sa planine puni samopouzdanja i vere u sebe.
Planina je uvek tu da nas oduševi, da nam pokaže koliko je moćna, ali i da nas nauči važnim lekcijama kada je u pitanju poverenje u sebe, kao i solidarnost.
5. Uzemljenje u prirodi
Biti u skladu sa svojim okruženjem, mislima, osećaj mentalne, emotivne i fizičke stabilnosti čine uzemljenje.
Osećaj povezanosti sa prirodom može da se javi kad hodamo bosi po travi, ili čak šta više ležimo na istoj, i upijamo je direktno. Probajte, i videćete koliko dobar uticaj priroda može imati na nas kad smo u direktnom kontaktu. Kao posledica se svakako javlja i smanjenje stresa, što nam priznaćete svima treba. 🙂
6. Osećaj slobode
Samo planina, otvoren prostor ili šuma, nam mogu pružiti taj neopisiv osećaj slobode i mira. Znate onaj osećaj kad šetate u prirodi i sve što čujete jesu cvrkuti ptičica i zvuk lišća, pogledom sežete do daljina, nema bučnih zvukova, notifikacija na telefonu – već samo vi i vaše misli. Neprocenjivo!
Ako želiš da isprobaš noćni uspon, pisali smo i o tome – saveti, oprema, kao i 3 razloga da spakuješ opremu i kreneš u avanturu. Uskoro će krenuti i sezona noćnih plananirenja.
7. Diskonektovanje
There’s no WiFi, but I promise you’ll find a better connection!
Kad se bar na dan isključimo i diskonektujemo od svih tehnolgija – računara za kojim sedimo mnogo sati dnevno, telefona i društvenih mreža, pametnih satova i svih notifikacija koje stižu jedna za drugom, a konektujemo se sa prirodom, osećaj je neverovatan.
Nekome će možda zvučati strašno da nema internet i da nije dostupan ako ga neko pozove, ali opet – isprobajte, i videćete koliko će vam to benefita doneti. Čim nemamo distrakciju (npr. notifikacije na telefonu) instant počinjemo da posmatramo prirodu drugim očima, da uočavamo koliko je moćna, lepa, koliko se menja, i koliko nam znači.