HOMOLJSKE PLANINE Veliki Štubej, Ceremošnja i Ravništarka, pratimo zov Homolja i na ovoj turi osvajamo Veliki Štubej i obilazimo dve fascinirajuće pećine: Ceremošnju i Ravništarku.
Karakteristike staze:
- Staza je laka
- Dužina staze 14 km
- Najniža tačka 290 mnv
- Najviša tačka 940 mnv
- Ukupan uspon 650 m
Obilazimo:
- Pećinu “Ravništarku” koja se nalazi na nadmorskoj visini od 406m. Staza kroz pećinu iznosi 550m i ima odvojeni ulaz od izlaza tj. nismo se vraćali istim putem. Temperatura je konstantna i iznosi 8°C, a vlažnost vazduha je velika i iznosi od 98-100%. Pećina spada u mlađe rečne pećine, tako da ona još uvek stvara pećinske ukrase. Kroz nju protiče potok Ponorac, koji se iz Kučanjske reke uliva u reku Pek. Sastoji se iz 9 celina.Staza u jednom delu je na 88m ispod zemlje. Pećina obiluje ukrasima, kojima su meštani pripisali razna imena u zavisnosti od toga na šta ih podsećaju.
- Veliki Štubej, ili samo Štubej, kako ga najčešće zovu je planinski vrh koji se nalazi na 940m nadmorske visine. To je najveći vrh na Homoljskim planinama i vrh koji je dosta posećen zahvaljujući blizini pećine Ceremošnja i Ravništarka, kao i vodopada Sige. Spada u kategoriju lako osvojivih vrhova, do kojih se stiže laganom šetnjom kroz šumu i pašnjake. Sa samog vrha Veliki Štubej, ne pruža se pogled od koga zastaje dah, ali se vredi popeti na njega. U njegovoj neposrednoj blizini nalazi se vidikovac Hajdučki kladenac, sa koga “puca” veličanstven pogled prema Rumuniji, a nešto malo dalje i vrh Čuček, sa koga se takođe pruža veličanstven pogled na okolinu.
- Pećinu Ceremošnju koja se nalazi na severo-istočnim padinama Homoljskih planina, na nadmorskoj visini od 533 metara.Istraženo je 775 metara pećinskih kanala pećine Ceremošnja, od čega je za turiste pristupačno 431 metara. Ulaz u pećinu Ceremošnju se nalazi na kraju doline Strugarskog potoka. Praćenjem podzemnog toka Strugarskog potoka stiže se do “Arene”, ukupne dužine 105 metara, najveće dvorane u pećini Ceremošnja i jedne od najlepših u Srbiji. Ima oblik amfiteatra, prečnika je 50 metara i visine 20 metara. Bigrene kadice, kao deo pećinskog nakita, zauzimaju jedan deo dvorane. One su kaskadne i tokom proleća se pune vodom, pa liče na mala jezerca. Oblik koji me je svojom impozantnom veličinom ostavio bez teksta i nosi naziv Vodopad. Kupola je prekrivena belim krečnjakom, ukrašena je brojnim stalaktitima i providnim draperijama. Posebnu pažnju privlači 5 metara visok stalagmit “Lepa Vlajna”, koji podseća na ženu obučenu u tradicionalnu narodnu nošnju.
Drugi poznati deo pećine su Ponorske dvorane i potrebno da se prođe kroz uzani prolaz pod nazivom Dveri da se dođe do njih. To je pregradni draperijski zid, koji podseća na oltarske dveri. Nekada davno su Arena i Ponorska dvorana bile jedan entitet, ali ih je priroda pregradila draperijskim zidom. Međutim, kao da je mislila na budućnost ove pećini, ona je ostavila taman toliki prolaz da se napravi turistička staza. Na jednom kraju dvorane se nalazi stalagmit Pećinska jelka, koja zaista liči na okamenjenu jelku. Treća dvorana je Andezitska dvorana koja ima kružnu stazu i krasi je snežno beli tavanički nakit.
U našem novom blog postu pročitajte koje su to tri najlepše planine u Srbiji i kakve avanture vam preporučujemo.
PROGRAM:
- 7:00
Polazak iz Beograda - 9:00
Dolazak u selo Ravnište – odakle kreće pešačka tura - 9:10-9:50
Obilazak pećine “Ravništarke” - 10:00
Pešačimo ka vrhu Štubej 940m. Sa Štubeja šumskim putem dolazimo do jedinog vidikovca sa koga se pruža živopisan pogled na okolna sela i planine. - 15:30-16:30
Obilazak pećine Ceremošnje (ako bude otvorena!) - 16:30-18:30
Večera u restoranu “Ceremošnja” - 18:30
Polazak za Beograd - 22:00
Očekivani dolazak u Beograd
CENA: 2.300 din.
U cenu uračunato:
- prevoz autobusom turističke kategorije
- troškovi vodiča i organizacije ture
U cenu nije uračunato:
- ulaznice za pećine
- obroci tokom ture
- redovna godišnja članarina “Srbija za mlade” 500 din.
***Za polazak iz Novog Sada doplata je 1.000 din.
Način plaćanja:
Gotovinski ili preko tekućeg računa po izdatim instrukcijama organizacije, 50% prilikom rezervacije, ostatak do 5 dana pred put.
Krajnji rok za prijavljivanje je 5 dana pre putovanja ili do raspoloživosti mesta. Minimalan broj članova za realizaciju ture je 15. Rok za otkazivanje ture (nedovoljan broj prijavljenih, loši vremenski uslovi,dejstvo više sile itd) od strane organizacije je 3 dana pre putovanja. Uz ovaj program važi pravilnik o izvođenju tura organizacije Srbija za mlade. Prilikom rezervacije potrebno je uplatiti 50%, ostatak do 5 dana pred putovanje. Shodno zakonu o turizmu Republike Srbije, ovaj program nije pokriven garancijama osiguranja u slučaju insoventnosti i naknadi štete. Program se organizuje za članove uduženja i cilj ovog putovanja jeste promocija i razvoj omladinskog turizma Srbije kao i promocija aktivnog odmora kod mladih.